• İTÜ Mezunlar Yurdu

  Petek Taşların katkıları ile İTÜ’nün en önemli  ihtiyaçlarından  biri olan 2550 m2 inşaat alanına sahip 104 öğrenci kapasiteli  “İTÜ Mezunları Yurdu” yaptırılmış ve 12 Nisan 2014 tarihinde  Üniversitemizin hizmetine sunulmuştur. İnşaatın  tamamlanması için Mezunlar Derneği aracılığı ile   3.017.359 TL (1.034.015 USD) kaynak aktarımı  gerçekleştirilmiştir.
   
   
   
 • 1773 İTÜ Satış Mekanı  İTÜ Logolu Ürünler ve 1773 İTÜ Satış Mekanı

  İTÜ Mezunlar Derneği olarak İTÜ logolu ürünlere ihtiyaç hissedilmiş ve bu konuda çalışma yapılarak İTÜ 1773 markası ortaya çıkarılmıştır.  Marka tüm hakları ile İTÜ Rektörlüğüne devredilmiştir.

  İTÜMD kurucuları ve tüm yönetim kurullarına bugüne kadar verdikleri hizmetler ve bıraktıkları eserler için şükranlarımızı sunuyoruz.

   
 • Sosyal Medya Kullanımı

  İTÜ Mezunları Derneği’nin hem üyeleri, hem de özellikle genç İTÜ camiası ile iletişimini ve tanıtım olanaklarını arttırmak amacı ile, sosyal medyayı daha yoğun bir şekilde kullanmasının gerekliliği öngörülmüştür.

  Bu amaca yönelik olarak Derneğimizin Facebook, Twitter ve Linkedin sayfaları açılmıştır.

  Gerek web sitemiz, gerekse sosyal medya sayfalarımız, yönetim kurulumuz içinden görevli bir komite tarafından düzenli olarak güncellenmekte ve aktif durumda tutulmaktadır. 

   
  Gelinen Nokta:

  ·Derneğimizin facebook sayfası açılmıştır.  facebook.com/itumezunlaridernegi Facebook sayfamız  yaklaşık 31 bin kişi tarafından takip edilmektedir.

  ·Derneğimizin Twitter hesabı açılmıştır. twitter.com/itumd Twitter’da 5 bin kişinin üzerinde takipçimiz bulunmaktadır.

  ·Kullanmakta olduğunuz web sayfası hazırlanmıştır. www.itumd.org.tr

  ·Facebook sayfamızın, twitter hesabının ve web sayfasının devamlılığı ve güncelliğini sağlamak için görevli grup atanmıştır.

  Sorumlu Komite No:6 Üyelik Geliştirme ve İletişim Komitesi

  Komite Başkanları : Burak Barı, Volkan Öztürk

  Komite Üyeleri        : Hakan Kodal, Cem Soysal, Hakan Koçer, Ahmet Şüküroğlu, Erdem Türkkal, Yusuf Ziya Civanbay, Canberk Hacıoğlu, Sibel Güven

   

 • İTÜMD Logolu Kredi Kartı

  İTÜ Mezunları Derneği, İTÜ camiasına verilebilecek ve sahiplerine cazip avantajlar sunabilecek, İTÜ MD logolu Kredi Kartı projesini yeniden hayata geçirmiştir. Bu amaçla, İş Bankası ile daha önce yapılan anlaşma yenilenmiştir. 

  Çeşitli firmalar ile görüşülerek İTÜMD’li kart sahiplerine cazip avantajlar sunulması hedeflenmektedir. 

   Sorumlu Komite No 3. Mali Kaynak Yaratma Komitesi

  Komite Başkanları : Sibel Kerimoğlu, Ahmet Şüküroğlu

  Komite Üyeleri        : Hakan Kodal, Engin Keçeli, Cenk Kıvılcım, Serpil Mermer, Cem Soysal, Volkan Öztürk, Sibel Güven

   

 • İTÜMD Kariyer Merkezi

  İTÜ Mezunları Derneği, İTÜ camiası içinde “Özel İstihdam Bürosu” lisansına sahip olan tek kurumdur. İş arayan İTÜ mezunlarına kariyerlerine uygun, nitelikli iş bulmaları konusunda yardımcı olmayı hedeflemekteyiz.

   Gelinen Nokta:

  ·İTÜ İş ve İnsan Kaynakları Merkezi ile işbirliği yapılmaktadır. Bugüne kadar yapılan çalışmalar incelenmiştir.

  ·Kariyer Merkezi web sitesi tamamlanarak www.itumdik.com internet sitesi üzerinden hizmete açılmıştır.

  ·İTÜ'nün lisans, yüksek lisans ve doktora derecelerinden mezun olan kişiler ücretsiz olarak sitemizde iş arayabilmektedirler.

  ·İTÜ mezunlarını istihdam etmek isteyen tüm firmalarımız da cüzi ücretler karşılığı sitemiz üzerinden ilan vererek mezunlarımıza ulaşabilmektedirler.

  ·Kariyer sitemizden elde edilen gelir, İTÜ'de okuyan öğrencilerimize burs olarak dağıtılmaktadır.

  Sorumlu Komite No 11. İstihdam Yaratma Komitesi

   Komite Başkanları : Önder Eker, Onur Altınbaş

  Komite Üyeleri        : Burak Barı, Işık Deliorman Aydın, Mesut Cesur, Erdem Türkkal, Sibel Güven

   

 • Yönderlik (Mentorluk) Programı

  İTÜ MD Yönderlik Programı’nın ilk uygulamasında, Üniversite Sınavına girmiş ve İTÜ’ye henüz kayıt yaptırmış öğrenciler hedeflenmiş, Lisans 1. Sınıfta okumakta olan yeni İTÜ’lü öğrencilere yönelik, üst sınıf öğrencilerin de içinde olduğu bir takım kurularak, program hayata geçirilmiştir. İlk uygulama, 2011-12 öğretim döneminde gerçekleştirilmiş olup; aynı dönemde 40 Yönder, Alt Yönder (İTÜ’lü Abi/Ablalar) ve 221 Danışan Öğrenci (Mentee) katılımda bulunmuştur.

  İTÜ MD Yönderlik Programı, 2014-15 öğrenim yılı içinde bu sefer daha ziyade mezuniyete yakın, kariyer seçeneklerini etkili değerlendirmek ve iş dünyasına hazırlık yapmak isteyen öğrencilere yönelik yeniden canlandırılmıştır. Programa, ilk aşamada 192 danışan öğrenci katılmış ve 57 Yönder ile Grup Yönderliği kapsamında eşleştirilmişler ve görüşmelere yapılıp program tamamlanmıştır.

  2015-2016 döneminde 246 Yönder ve 786 Danışan öğrenci ile gerçekleştirilen program, 2016-2017 döneminde 225'e yakın yönder ve 900'e yakın öğrenci grubu ile devam etmiştir. 2017-2018 döneminde 400 mentor 1400 öğrenci ile devam etmektedir..

  İTÜ MD Yönderlik Programı’nın, önümüzdeki dönemde gerek İTÜ’ye yeni giren, gerekse öğrenimleri devam eden ve/veya iş hayatına doğru geçiş yaşamakta olan öğrencilere yönelik olarak çeşitlendirilerek sürmesi planlanmaktadır. 


  Sorumlu Komite:  Öğrencilerle İlişkiler ve Öğrenci Projeleri Koordinasyonu Komitesi 

  Komite Başkanları : Işık Deliorman Aydın, Yusuf Ziya Civanbay

  Komite Üyeleri        : Burak Barı, Pınar Efendioğlu, Cenk Kıvılcım, Hakan Koçer, Volkan Öztürk, Canberk Hacıoğlu, Sibel Güven

  Program Yönetimi : Işık Deliorman Aydın, Yusuf Ziya Civanbay, Sibel Güven

   

  ITU MD Yönderlik SSS Dökümanı

  ITU MD Yönderlik Lansman Sunumu -1

  ITU MD Yönderlik Lansman Sunumu -2

  Mentornity Tanıtım Sunumu

 • İl Temsilciliği

  İTÜ Mezunları Derneği’nin çalışmalarını yaygınlaştırabilmek amacıyla, Türkiye'nin ve dünyanın muhtelif şehirlerinde İTÜ mezunlarının birlikteliklerini ve iletişimini sağlamak kapsamında "İl Temsilcileri" atamaya karar verilmiştir. Atanacak "İl Temsilcileri" İTÜ Mezun Derneklerimizin mevcut olduğu; İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya, Bursa, Gaziantep, Kayseri, Kahramanmaraş ve Mersin'in dışındaki şehirler için geçerli olacaktır.

  İl Temsilciliği, İTÜ Mezunları Derneği’nin faaliyetlerini, sorumlu oldukları şehirlerdeki İTÜ mezunlarına ulaştırma, organize etme gibi temel faaliyetleri yürütecek olan bir gönüllülük projesidir. 

    

  Sorumlu Komite No  2. İTÜ'lü Dernekler, Vakıflarla İlişkiler Koordinasyonu Komitesi

  Komite Başkanları : Bülend Temur, Hüseyin Cevahiroğlu

  Komite Üyeleri        : Ömer Yenel, Hasan Tuğcu, Cengiz Gülenler, Pınar Efendioğlu, Adnan Akyazıcı Ahmet Şüküroğlu, Sibel Güven

   

 • Sürekli Yayın Organımız: “Mühendisname” Dergisi

  İTÜ Mezunları Derneği, İTÜ camiasını bir arada tutma misyonuna hizmet vermek, iletişimi arttırmak, Derneğimizin ve Üniversitemizin faaliyetlerini mezunları ile paylaşmak amacıyla, 1992 yılında yayınlamaya başladığı, ancak 2007 yılında ara verdiği İTÜ Mezunları Derneği dergisini yeniden, yepyeni bir tasarım ile yayınlama kararı almıştır.

  İlk aşamada 3 ayda bir ve 128 sayfa olarak yayınlanması planlanan dergimiz, Dernek üyeleri ve İTÜ Camiasına ücretsiz olarak dağıtılması gerçekleştirilmiştir. 

  Gelinen Nokta:

  ·Dergimiz Mühendisname adı altında yayın hayatına geçirerek dernek üyelerimize, İTÜ’lü akademisyenlerimize ve İTÜ camiasına gönderimi düzenli olarak yapılmaktadır.

  ·Web sayfamız ve facebook üzerinden dergilerimizin dijital olarak paylaşımı tüm mezunlarımıza yapılmaktadır.

  ·Dergimize özel AppStore uygulaması geliştirilmiş, tüm mezunlarımızın ücretsiz olarak iPhone ve iPad’lerinden indirilme imkanı sunulmuştur.

  ·Dergimize Turkcell Dergilik uygulaması üzerinden ücretsiz olarak ulaşılabilmektedir.

  Sorumlu Komite No:6 Üyelik Geliştirme ve İletişim Komitesi

  Komite Başkanları : Pınar Efendioğlu, Engin Keçeli

  Komite Üyeleri        : Hüseyin Cevahiroğlu, Cenk Alper, Burak Barı,Sibel Kerimoğlu, Bülend Temur, Halit Zaim

   

 • İTÜ Öğrencilerine Burs

  İTÜ’lü öğrencilere verilen burs adetlerimiz her öğretim döneminde daha da artmaktadır. 2012-2013 öğretim döneminde 54, 2013-2014 öğretim döneminde 72, 2014-2015 öğretim döneminde 160 olan öğrenci sayısı 2016-2017 öğretim döneminde 260’a ulaşmıştır. Burs kazandırmaya dönük olarak şu faaliyetler yapılmıştır.

  -Mühendisname dergimizde bağışçılar ve bursiyer mezun veya öğrencilerle yapılan röportajların yayınlanmasına başlanmıştır.

  -Üyelere burs vermeye davet yazısı mail yoluyla gönderilmiştir.

  -Mevcut burs bağışçılarıyla devamlı iletişim içindeyiz. Böylelikle bir sonraki öğretim dönemi için teyidler alınmaktadır. Ek burs verip veremeyecekleri sorulmaktadır.

  -İTÜ Burs Yönetmeliği ve öğrencilere imzalatılacak taahhütnameler hazırlanmıştır.

  -İTÜ Burs Ofisi ile koordineli olarak bursların dağıtımı yapılmakta ve ödemelerin takibi yapılmaktadır.

  -Önümüzdeki dönemde planlanan yeni girişimlerle bursiyer sayımızın 1000 öğrenciye çıkarılması hedeflenmektedir. 

  -Burs veren bağışçılarımıza özel teşekkür plaketleri verilmektedir.

  Sorumlu Komite No 5. İTÜMD Burs Komitesi

  Komite Başkanları : Halit Zaim

  Komite Üyeleri        : Sibel Kerimoğlu, Ali Erdal Artan, Ömer Yenel, Serpil Mermer, Serdar Garan, Mesut Cesur, Onur Altınbaş, Cengiz Gülenler, Önder Eker, Sibel Güven

   

   

 • İTÜ MDK Projesi: Kahveler Mezundan

   

   

  ETKİNLİK TARİHİ: 2015-2016 Eğitim Öğretim Dönemi

  UYGULAYICI KURULUŞ: İTÜ Mezunlar Derneği Öğrenci Kulübü

  PROJE TANITIMI: İTÜ Mezunlar Derneği Öğrenci Kulübü tarafından kurulacak bir ekiple beraber samimi bir platform yaratarak 20 kişilik öğrenci grupları halinde gerçekleşecek ve bu konsepte uygun yer ve zaman daha önceden belirlenmiş olup gerekli tüm organizasyonlar yapılacaktır. Her hafta farklı sektörden getirmeyi amaçladığımız üst düzey yönetici, şirket sahibi mezunlarımızla bu sayede daha samimi ve etkileşimi yüksek sıcak bir ortam kurularak gerçekleşecektir.

  PROJENİN HEDEFLER:

  - İTÜ öğrencileri ile mezunları arasındaki bağı daha üniversitedeyken kuvvetlendirmek

  - Mezun-öğrenci arasındaki gelişen ilişkiler sayesinde Mezunlar Derneği ile de öğrencilerimizin erkenden tanıştırılması

  - 14 Ekim Çarşamba günü etkinliğe başlaması

  - Bir eğitim ve öğretim yılında farklı fakültelerden 24 mezun getirilmesi

  - Etkinliğin ilerleyen günlerinde gelen mezunlarımızdan onayı olanların konuşmalarını video kaydına alınması ve Youtube kanalı oluşturulması

   

   

 • İTÜ MDK Projesi: Yaşayan Değerler

  PROJE ADI : Yaşayan Değerler

  ETKİNLİK TARİHİ : 2015-2016 Güz –Bahar Dönemi

  UYGULAYICI KURULUŞ : İTÜ Mezunlar Derneği Öğrenci Kulübü

  PROJE TANITIMI : İTÜ kültürü oluşturma yolunda kültürümüzün en temel üyelerini unutmuyoruz. Yaşları 60-70 geçmiş yaşayan en eski İTÜ mensubu üyelerimizi yaşadıkları yerlerde (evlerinde, huzurevi, yaşlı bakım evleri, hastaneler vb.) ziyaret ederek unutulmadıklarını hatırlatarak onları hem mutlu etmek hem de bu kültürün yapı taşlarının tecrübelerini bizlerle paylaşma fırsatı yarattığımız bir etkinliktir.

  PROJENİN AMACI : İTÜ Kültürü oluşturmada bu ailenin parçası olan en yaşlı mezunlarımızı da katmak. Görmedikleri ama görmeleri gereken değeri ve İTÜ ailesinin onları unutmadığını göstermek. Öğrenci mezun iletişiminde en temel üyelerini de katarak onları buluşturmak. Mezunlarımızın engin bilgi ve birikimlerine öğrencilerin ulaşmasını sağlamak.

  Projenin Hedefleri :

  - Haftada 1 ya da 2 mezunu ziyaret etmek

  - Bir dönemde en az 15 mezun ziyareti gerçekleştirmek

  - İleri yaşlarda ki mezunlarımız ile öğrencilerimiz arasında bir sinerji yaratmak

  - İTÜ kültürünü daha da yaygınlaştırmak

  - Öğrenciyi her yaştan mezunla buluşturmak

 • Mezunlar Meydanı

  İTÜ Mezunlar Konseyi-Derneği olarak başlattığımız bu projemiz, mezunlarımızın İTÜ Ayazağa Kampüsü’nde uygun bir alan üzerinde özel tasarlanmış “Petek” şeklinde taşlara isimlerinin yazılarak sonsuza kadar yer alacakları bir Mezunlar Meydanının hayata geçirilmesidir.

  İTÜ Mezunlar Meydanı projesi, 17 Ağustos 2011 tarihi itibariyle başlatılmıştır. İTÜ Mustafa İnan Kütüphanesi’nin ön alanı “ Mezunlar Meydanı” adını almıştır.

  Meydan açılışı ve yurdumuzun temel atma töreni 24 Aralık 2011 Cumartesi günü yapılmıştır. Şu ana kadar 1600'ün üzerinde Petek Taş alımı yapılmış olup, projemize kayıtlar devam etmektedir.

  2550m2 inşaat alanına sahip 104 öğrenci kapasiteli “İTÜ Mezunları Yurdu” nun açılışı 12 Nisan 2014 Cumartesi günü yapılmış olup, Üniversitemizin hizmetine sunulmuştur. 

  Her Petek Taş’ın en az 2.500 TL katılım bedeli olup, toplanacak bağışlar, İTÜ’nün ve İTÜ’lü öğrencilerimizin önemli ihtiyaçlarını karşılayacak projelerde kullanılacaktır.

  Projemize katılmak için;
  • 0212 328 3454 nolu telefonu arayabilirsiniz.

  Gelinen Nokta:

  • İTÜ Mezunlar Meydanı projesi, 17 Ağustos 2011 tarihi itibariyle başlatılmıştır. 

  • İTÜ Mustafa İnan Kütüphanesi’nin ön alanı bundan sonra İTÜ Mezunlar Meydanı adını almıştır. 

  • Bu projenin ilk adımı olan İTÜ Mezunları yurdu 12 Nisan 2014 tarihinde açılmıştır.

  • Şu ana kadar 1600'ün üzerinde Petek Taş alımı yapılmış olup, Projemize kayıtlar  devam etmektedir.   

  Sorumlu Komite No 3. Mali Kaynak Yaratma Komitesi

  Komite Başkanları : Cenk Alper

  Komite Üyeleri        : Veli Tan Kirtiş, Engin Keçeli, Hakan Kodal, Hakan Koçer, Serdar Garan, Sibel Güven

   

sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor